Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Apple iPhone üretiminde Hindistan payını yüzde 25’e çıkaracak

Ana Sayfa » Teknoloji » Apple iPhone üretiminde Hindistan payını yüzde 25’e çıkaracak
Apple iPhone üretiminde Hindistan payını yüzde 25’e çıkaracak

Apple, Hindistan’daki iPhone üretimini 2028 yılına kadar yüzde 15’in altından yüzde 25’e çıkarmayı planlıyor. Bu hedef, Apple’ın güçlü bir yerel tedarikçiler ağı oluşturma ve Çinli tedarikçilere olan bağımlılığını azaltma konusundaki kararlılığının altını çiziyor. Daha önceki çalışmalarda karşımıza çıkan şişirilmiş öngörüler için de bir tür gerçeklik kontrolü yapılmış oluyor.

Geçmiş haberlerde 2025 itibarıyla iPhone üretiminin yüzde 25’inin Hindistan’da yapılacağı ve 2027 itibarıyla da bu oranın yüzde 50’ye yükseleceği iddia ediliyordu. Ancak son çalışma, 2028 itibarıyla Hindistan’ın iPhone üretimindeki payının yüzde 14’ten yüzde 25’e çıkmasının daha muhtemel olduğunu gösteriyor

Hindistan’ın Elektronik ve BT Bakanı Rajeev Chandrasekhar da bu iddiayı destekliyor. Chandrasekhar yakın zamanda bu ayki yerel medya raporunun isimsiz kaynaklardan alıntı yapan bir ekran görüntüsünü paylaştı. Bu gönderide 2028 itibarıyla Hindistan’ın iPhone üretimindeki payının yüzde 25 olmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Apple, Çinli tedarikçilere bağımlılığı azaltmak için yerel satıcılardan oluşan güçlü bir ağ oluşturmaya odaklanıyor. Hindistan’da şu anda 14 Apple tedarikçi tesisi bulunuyor. Analistler, yerel bir ekosistem geliştirmenin Apple’ın uzun vadeli üretim hedefleri açısından hayati önem taşıdığına dikkat çekiyor.

Hindistan’da Flex Ltd, Jabil Inc ve Cheng Uei Precision Industry’nin de aralarında bulunduğu genişleyen tedarikçi listesiyle Apple, Hindistan’ı küresel tedarik zincirinde hayati bir merkez olarak konumlandırıyor. Bu strateji yalnızca üretimi artırmakla kalmıyor, aynı zamanda daha fazla Hintli tedarikçiyi Apple’ın tedarik zincirine entegre ederek yerel ekonomiyi de destekliyor.

Hindistan Apple için küresel ölçekte iPhone üretiminde önemini artırıyor

Tata Electronics’in Pegatron varlıklarının satın alımını tamamlamaya hazır olması ve mevcut tesislerin genişlemesiyle Hindistan, hızla Apple’ın küresel üretim ağında kritik bir oyuncu haline geliyor.

Apple iPhone üretiminde Hindistan payını yüzde 25’e çıkaracak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Siri iOS 18 ile yeni yapay zeka özellikleri kazanacak Huawei ICT Competition’a Türk öğrenciler damga vurdu Samsung Galaxy M35 5G resmileşti: Exynos 1380, 6000mAh pil Yahoo, Artifact’i yeniden canlandırıyor: Yeni Yahoo News uygulaması Warren Buffett Apple hisselerinin yüzde 13’ünü sattı Saat Farkı Hesapla – Teknobird

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Eski Kafa Herkes Burada - Tüm Hakları Saklıdır