Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Apple Spotify şikayeti nedeniyle kesilen cezaya itiraz etti

Ana Sayfa » Teknoloji » Apple Spotify şikayeti nedeniyle kesilen cezaya itiraz etti
Apple Spotify şikayeti nedeniyle kesilen cezaya itiraz etti

Apple, Spotify tarafından yapılan şikayetin ardından başlatılan soruşturmanın sonucunda geçtiğimiz mart ayında Avrupa Komisyonu’nun 1.84 milyar avroluk cezasıyla karşı karşıya kalmıştı. Cupertino merkezli şirket, bu parayı hemen ödemeyeceğinin sinyalini daha önce vermişti. Bloomberg’in haberine göre, Apple merkezi Lüksemburg’da bulunan Avrupa Birliği Genel Mahkemesi’ne itirazını sundu.

Spotify’ın şikayetinin temeli oldukça basitti. Apple uygulama yapımcılarından kullanıcıların servise abone oldukları ilk yıl için yüzde 30, takip eden yıllar içinse yüzde 15 komisyon alıyor. Spotify’a göre, bu oranlar Apple Music’e haksız bir avantaj sağlıyor. Zira Spotify bu oranlar nedeniyle maliyetleri karşılamak için fiyatlarını artırmak zorunda kalmıştı.

Apple, Avrupa Komisyonu’nun tüketicilerin App Store politikalarından zarar gördüğüne dair güvenilir kanıt sunmadığını öne sürüyor. Ancak rekabet hukukunun bu tarz argümanlar ekseninde işlemediğini belirtmekte fayda var.

Daha önce uygulamaların, kullanıcıların web sitesini ziyaret etmeleri halinde daha az para karşılığında abone olabileceklerini belirten reklam yapmasına bile izin verilmiyordu. O tarihten bu yana Avrupa Komisyonu, Apple’ı uygulama üreticilerinin alternatif ödeme yöntemlerinin reklamını yapmasına izin vermeye zorlayan kurallar koydu.

Apple ve Spotify arasında gerginlik devam ediyor

Avrupa Birliği’nin kararına rağmen, Apple ve Spotify arasında suların henüz durulmadığını belirtmek gerekiyor. İki şirket arasındaki kavga 8 yıldır devam ederken, Spotify son olarak Apple’ın Avrupa Birliği sınırları içinde uygulama güncellemesini engellediğini öne sürmüştü.

x

Apple Spotify şikayeti nedeniyle kesilen cezaya itiraz etti - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

OnePlus Nord CE4 tanıtıldı, işte özellikleri Galaxy A55 ile birlikte “kesintisiz güncellemeler” başlıyor POCO F6 Pro ve Samsung Galaxy S24+ karşılaştırması geldi Huawei Pura 70 Serisi ön inceleme ve ilk yorumlar SEO Ajansı Çalışmaları ve Örnekleri Xiaomi 14 Ultra kamera kit hediyesiyle Türkiye’de ön satışta

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Eski Kafa Herkes Burada - Tüm Hakları Saklıdır