Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri – 2024

Ana Sayfa » Teknoloji » En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri – 2024
En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri – 2024

İnternetin yaygınlaşmasıyla kaynaklara erişimin hızlı şekillerde sağlandığı günümüzde farklı dillerde üretilen araştırma, içerik veya dokümanlar hayatımızı kolaylaştırdığı gibi daha donanımlı hale gelmemizi de sağlamaktalar. Araştıracağımız bir konu, dil gelişimi için farklı dillere duyulan ihtiyaç veya farklı dilde sevdiğimiz bir şarkının hangi anlamlara sahip olduğu kolaylıkla ulaşabildiğimiz en iyi çeviri uygulama ve siteleri aracılığıyla gerçekleşiyor.

İlginizi Çekebilir: En İyi Bluetooth Kulak Üstü Kulaklıkları – 2024

Çeviriye duyulan ihtiyaçla beraber çeviri araçlarının kullanımı artık yalnızca çeviriye ulaşmak için kullanılmıyor. Bir dile ait temel kavramları öğrenme, farklı dilde iletişim becerilerimizi geliştirme veya yabancı dilin sık kullanılan kalıplarını öğrenerek bu dillere temel düzeyde hakimiyet kazanmamızı da sağlamaktalar. Bugünkü yazımızda ise dünyada en çok tercih edilen “En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri” konusunu inceleyeceğiz. Gelin yakından incelemeye başlayalım!

İngilizce – Türkçe En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri

Çeviri araçlarının birçok dilde hizmet vermesi farklı dillerde çeviri yapmamızı da oldukça kolaylaştırıyor. Bu uygulama veya siteleri kullanarak yalnızca çevirmek istediğinizi metni girip hedef dili seçerek saniyeler içerisinde çeviri elde edebiliyoruz.

Dil bir kas becerisi olmakla birlikte oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Birçok dilde kelime kelime anlamlara bakıldığında belirli anlamları olan birçok kelime ek veya mecazi söylemlerle cümle içerisinde çok farklı anlamlarda kullanılabilir. Bu nedenle çeviri yapan uygulamanın da dilin inceliklerini algılayabilecek bir algoritmaya sahip olması gerekiyor. Aksi halde çevrilecek metinden istenmeyen anlamlar çıkabiliyor. Bu nedenle sözlükleri de kullanım amaçlarına göre kategorize etmemiz gerekiyor. Çünkü bazı uygulamalar cümlesel olarak daha iyi çeviri yaparken bazı uygulamalar kelimenin birden fazla anlamı varsa bu anlamları da örnek cümlelerle açıklayarak kelimeyi daha iyi kavramamızı sağlıyor. İşte en iyi çeviri uygulama ve siteleri sıralaması:

 1. Tureng Sözlük
 2. Zargan Çeviri ve Sözlük
 3. Google Translate
 4. Yandex Translate
 5. SayHi Çeviri
 6. Microsoft Bing (Bing Çeviri)
 7. SesliSözlük
 8. Cambridge Dictionary
 9. DeepL Translator
 10. Reverso
 11. Collins Dictionary

Tureng Sözlük

En iyi çeviri uygulama ve siteleri arasında Türk çeviri şirketlerinden biri tarafından üretilen Tureng farklı dillerde kelime çevirisi yapıyor. Yalnızca kelime çevirisinden farklı olarak deyim ve birkaç kelimelik ifadeleri de çeviren uygulama kalıp haline gelmiş ifadeler ve sözcük öbeklerinin de çevirisini sağlıyor.

Tureng Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca dillerinden çeviri yapıyor. Bir çeviri ekibiyle çalışan uygulama çok fazla dil seçeneğine yer vermemekle birlikte çeviri yaptığı dillerde oldukça iyi bir performansa sahip.

Tureng’in Windows ve MacOS işletim sistemleri için ayrı ayrı geliştirilmiş uygulama versiyonu da mevcut. Piyasada kelime çevirileri için en çok tercih edilen uygulamalardan biri olan Tureng’i mobil cihazlarınıza indirip kullanabileceğiniz gibi web adresi üzerinden de kullanabilirsiniz. Uygulama veya site içerisinde gelişmiş araç yardımlarıyla eş anlamlı ifadeler üzerinde çalışabilir; çevirisinin yapılmasını istediğiniz kelimeyi anlamıyla beraber farklı cümle içindeki kullanımlarını da inceleyebilirsiniz.

Zargan Çeviri ve Sözlük

En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024

Türk firmalardan biri tarafından üretilerek kullanıma sunulan Zargan, Tureng benzeri bir çeviri sistemine sahip. Kelime çevirileriyle birlikte kelimenin yan anlamlarını ve cümle içinde nasıl bir kullanıma sahip olduklarını da gösteren uygulama çeviri siteleri arasında iyi bir performansa sahip. Deyimlerin anlamlarıyla ilgili zengin bir içeriğe sahip olan Zargan yalnızca Türkçe ve İngilizce çeviriler yapıyor.

Terimsel ifadeler ve kalıplarla ilgili de iyi bir çeviri sunan uygulama özellikle Türkçe ketvilimelerin İngilizce dilinde hangi kalıp veya deyimsel ifadelerle kullanıldığı konusunda da oldukça başarılı çeviriler yapıyor. Zargan çeviriyi web ortamında kullanabileceğiniz gibi Android ve iOS cihazlarınızda uygulama olarak da kullanabilirsiniz.

Google Translate

En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024

Yazılım alanında devasa veri ağıyla birçok alanda hizmet sunan Google, çeviri alanında oldukça geniş bir arşive sahip. Arama motoruyla elde ettiği verilerle çeviri hizmeti de sağlayan firma piyasada oldukça fazla kullanılıyor. Yıllardır üzerine koyduğu geliştirmelerle en iyi çeviri uygulama ve siteleri arasına giren Google Translate 103 farklı dilde çeviri yapıyor.

İnce anlamlara sahip çevirilerde yüzde 100 tam anlamla çeviri vermese de pratik kullanımlar için oldukça verimli. Maksimum 5000 karaktere izin veren uygulamadan uzun çevirilerde de verim alabilmek için özellikle noktalama işaretlerine dikkat edilmesi gerekiyor.

Uygulama ve site desteğinden farklı olarak Google, Google Chrome’da farklı dile sahip sitelerde otomatik çeviri eklentisine de sahip. Google Translate’i web üzerinden hızlıca kullanabileceğiniz gibi mobil cihazlarda uygulama olarak da kullanabilirsiniz.

Yandex Translate

En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024

Rusya tarafından geliştirilen Yandex, Google’ın da en büyük rakiplerinden biri. Uzun yıllardır hizmet veren firma güncel geliştirmelerle uygulamanın kullanım popülerliğini de her geçen gün artırıyor. 64 dilde çeviri yapan Yandex Translate Google kadar büyük bir veri kaynağına sahip olmadığı için çok başarılı çeviriler yapamasa da pratik kullanımlar için oldukça ideal araçlardan biri.

Özellikle Rusça çeviriler için daha sık kullanılan Yandex 10.000 karaktere kadar çeviri yapabiliyor. Yandex Browser kullanımında otomatik sayfa çevirisi yapan çeviri eklentisi de bulunuyor. Uygulamanın Yandex Translate web üzerinden kullanılabildiği gibi Android ve iOS cihazlarda uygulama olarak da kullanılabilir. Ücretsiz versiyonundan farklı olarak ücretli bir çevrimiçi versiyonu da mevcut.

SayHi Çeviri

En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024

Amazon şirketlerinden biri tarafından geliştirilen SayHi Android ve iOS cihazlarda uygulama olarak kullanılıyor. Web üzerinden kullanımı olmayan uygulamanın çalışma prensibi konuşma üzerinden gerçekleşiyor. 70 farklı dil ve aksanlarına göre konuşma üzerinden çeviri sunan uygulama konuşulan ve çevrilen metni ekranda metinsel olarak yazışma şeklinde de sunuyor. Konuşma şekli dışında da 101 farklı dilde çeviri sağlanıyor. Dünyadan birçok kişiyle iletişim kurmayı sağlayan uygulama çeviri hizmeti olarak da kullanılabilir.

Microsoft Çeviri (Bing Çeviri)

En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024

Teknoloji devlerinden biri olan Microsoft tarafından üretilen Bing Çeviri en iyi çeviri uygulama ve siteleri arasında büyük veri kaynağı sayesinde ilk sıralarda. Arama motoruna ek olarak Windows’la da oldukça geniş bir veri kaynağına sahip olan uygulama piyasadaki en iyi çeviri performanslarından birine sahip.

Google Translate ile karşılaştırıldığında daha uygun çeviri sonucu sunan Bing Translate tek seferde maksimum 5000 karaktere kadar çeviriye izin veriyor. 133 farklı dilde çeviri hizmeti sunan uygulama dilin farklı kategorilerdeki popüler ifadelerine de yer veriyor. Kişisel kullanım, iş ve eğitim kullanımı gibi farklı kategorilerde çevirmen desteği de veren Microsoft Çevirmen web sitesi üzerinden kullanılabildiği gibi Android ve iOS cihazlarda da uygulama olarak kullanılabiliyor.

Seslisözlük

En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024

Cümle ve kelime alanında çeviri hizmeti sağlayan Seslisözlük 17 farklı dilde çeviri hizmeti veriyor. Metinsel girişlerde tek seferde en fazla 200 karaktere izin veren uygulama metin ve karakter düzeltme, hecelere ayırma, dil alfabeleri ve kalıpsal ifadeler gibi hizmetler de sunuyor.

Kelime çevirilerinde kelimenin kalıpsal ifadelerdeki kullanımı, cümle içinde kullanımı ve yan anlamlarıyla ilgili kapsamlı sonuçlar sunan uygulama iyi performansıyla en iyi çeviri uygulama ve siteleri arasında. Anlamlara ek olarak girilen kelime veya cümlenin okunuşlarına metinsel olarak da yer veren uygulama telaffuz geliştirmek isteyenler için de avantajlı bir kullanım sunuyor. Seslisözlük’ü web sitesi üzerinden kullanabileceğiniz gibi mobil cihazlarınıza indirerek de kullanabilirsiniz.

Cambridge Dictionary

En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024

Cambridge University tarafından geliştirilen Cambridge Dictionary kaynak dili yalnızca İngilizce olarak kullanıyor. Uygulamada hedef diller değiştirilse de yalnızca İngilizce dilinden hedef dile çeviri yapabiliyorsunuz. İngilizce dil bilgisi alanında da kapsamlı bir hizmet sağlayan uygulama diğer uygulamalara göre tam anlamına daha yakın kalıp ve deyim önerileri sunuyor.

Günün sözcüğü, yeni kelimeler, blog yazıları ve sözcük bulmaca gibi farklı hizmetler de sağlayan uygulama web sitesi üzerinden kullanılabileceği gibi mobil uygulama olarak da kullanılabilir. Uygulamanın web sitesi üzerinden inceleme yaparak keyifli vakit geçirebileceğiniz içeriklere ulaşabilirsiniz.

DeepL Translator

 

En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024

Son yıllarda en iyi çeviri uygulama ve siteleri arasında üstün performansıyla en çok tercih edilen uygulamalardan biri DeepL Translator oluyor. Bir yapay zeka aracı olan DeepL, Deep Learning ve yeni nesil nöral ağlar teknolojisini kullanarak çeviri hizmeti sağlıyor. Girilen dil verilerini işleme anında ince anlamları da analiz eden uygulama geri bildirimlerle aktif olarak sürekli gelişim gösteriyor.

Yalnızca metin olmamakla beraber resim, belge ve ekran okumasıyla da çeviri yapan uygulamada günlük beş belge çevirisine kadar izin veriliyor. Metinlerin üst üste binmesini engelleyerek belge çevirilerinde Google Translate’ten daha iyi bir performans sunuyor.

DeepL Translator’u birkaç farklı şekilde kullanabilirsiniz. Uygulamanın web versiyonunda metin ve dosya çevirme, metin iyileştirme gibi özellikler olsa da dikte, ekran çevirisi ve kısayollar gibi avantajlar web arayüzünde bulunmuyor.

Chrome DeepL eklentisi de oldukça avantajlı bir kullanıma sahip. Site sayfalarını çevirmekle birlikte diğer eklentilerden farklı olarak PDF çevirisi de sunan uygulama eklentisi okumaya ek olarak yazma çevirisi de sunuyor. Chrome eklentisi çevirilerinde kısayolların kullanımı da mevcut.

Deepl Translator’ı Windows veya MacOS bilgisayarlarda masaüstü uygulaması olarak da kullanabilirsiniz. Masaüstü uygulama kullanımında DeepL Translator çok daha hızlı ve daha fazla kısayol özelliği sunuyor. Bununla birlikte uygulamayı Android ve iOS cihazlarda mobil uygulama olarak da kullanabilirsiniz. Mobil uygulamada anlık kamera görüntüleri ve dikteyle çeviri yapmanız da mümkün.

Reverso

En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - 2024

26 farklı dilde çeviri yapan Reverso İngilizce-Türkçe çevirilerde en fazla tercih edilen çeviri uygulamalarından biri. Metin çevirilerinden farklı olarak dosya çevirilerine de izin veren uygulama kelime çevirilerinde oldukça gelişmiş bir kullanım sunuyor. Kelimenin anlamını, yan anlamlarını, cümle içindeki kullanımlarını hem kaynak hem de hedef dilde veren uygulama oldukça iyi bir performansa sahip.

Eş anlamlı ifadeler ve Grammar kontrolü de sağlayan Reverso metnin doğru dilbilgisi kurallarıyla yazılıp yazılmadığını da kontrol etmiş oluyor. Reverso’u web sitesi üzerinden kullanabileceğiniz gibi Android ve iOS mobil cihazlarda da kullanabilirsiniz.

Collins Dictionary

En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - CollinsEn İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri - Collins
En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri – Collins

En iyi çeviri uygulama ve siteleri listemizin son sırasında Collins Dictionary yer alıyor. Tek seferde 5000 karakter çeviriye izin veren Collins Dictionary, birçok farklı dilde çeviri hizmeti sağlayan uygulamalardan biri. Dilde yaygın olarak kullanılan ifadelerin çevirileriyle birlikte kelimelerin çeviri açıklamalarına da yer veren uygulamada telaffuz bilgisi de edinilebilir. Uygulamada birçok kelimenin telaffuzuna ait videolar da mevcut.

Collins Dictionary yalnızca çeviri hizmeti vermemekle birlikte web arayüzü içinde sınav, oyun ve blog gibi kullanım araçları da mevcut. Dil öğrenimini eğlenceli hale getiren uygulamanın web arayüzü oldukça kullanışlı olmakla birlikte farklı işlevlerle de avantajlı bir kullanıma sahip. Uygulamayı web arayüzü üzerinden kullanabileceğiniz gibi Android ve iOS cihazlarda mobil uygulama olarak da kullanabilirsiniz.

Okumaya Devam Edin: 

En İyi Çeviri Uygulama ve Siteleri – 2024 - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Google Pixel 8a sızıntısı büyük ekran çerçevesini gösteriyor Instagram gelirleri YouTube’u solladı Android 15 ve Wear OS 5’e tek dokunuşla parola geliyor Yenilikler arasında Takip Bildirimleri var Huawei Pura 70, 70 Pro ve 70 Pro+ tanıtıldı, işte özellikleri Yahoo Mail masaüstü yapay zekâ özellikleriyle güncellendi

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Eski Kafa Herkes Burada - Tüm Hakları Saklıdır