Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Giyilebilir ürün pazarı ucuz modellerin etkisiyle büyüyor

Ana Sayfa » Teknoloji » Giyilebilir ürün pazarı ucuz modellerin etkisiyle büyüyor
Giyilebilir ürün pazarı ucuz modellerin etkisiyle büyüyor

IDC’nin verilerine göre, giyilebilir ürün pazarı, 2024’ün ilk çeyreğinde geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 8,8 büyüdü. Ancak ortalama satış fiyatı tarafındaki düşüş üst üste beşinci çeyrekte de devam etti. Bu da pazarda uygun fiyatlara doğru kaymanın sürdüğünü gösteriyor.

Analistlere göre, tüketiciler premium modeller için fazladan para harcamayı pek anlamlı bulmuyor. Orta segment ve giriş seviyesi modellere yönelim nedeniyle de ortalama satış fiyatı aşağıya iniyor.

Ancak kan basıncını veya glikozu ölçebilen gelişmiş sensörler piyasaya çıktığında işler değişebilir ve premium modellerin popülaritesinin arttığını görebiliriz. Küçük ölçekli bölgesel markalar ise düşük maliyetli tekliflerinin popüler olduğu bir dönemden yararlanarak adeta altın bir çağ yaşıyor.

giyilebilir ürün

Markalara bakıldığında pazarın zirvesinde hâlâ Apple bulunuyor. Ancak şirketin payı bir önceki yıla göre neredeyse yüzde 19 oranında azalmış durumda. Analistler bu durumda şirkete gelen satış yasağının ve ardından bazı özelliklerin Apple Watch’lardan kaldırılmasının etkili olduğunu belirtiyor.

Buna ek olarak, şirketin de yaşadığı düşüşten kısmen sorumlu olduğuna dikkat çekiliyor. Giyilebilir ürün segmentinde yalnızca akıllı saatler değil, kulaklıklar da yer alıyor. Ancak Apple uzun zamandır piyasaya yeni bir kulaklık çıkarmış değil. Bu da satışların gerilemesinin nedenleri arasında sayılıyor.

Satışlarını yüzde 44 oranında artıran Xiaomi, hızlı büyümeye devam ediyor. Sürekli olarak yeni ve uygun fiyatlı ürünler sunan şirket, Wear OS’e dönüşünün de karşılığını almışa benziyor. IDC’ye göre, Xiaomi hâlihazırda Wear OS’in üçüncü büyük üreticisi konumunda.

Huawei, Samsung’u geride bırakarak üçüncü sıraya yerleşti. Bu yükselişte şirketin akıllı telefon pazarında yeniden büyümesinin de etkili olduğu belirtiliyor.

Samsung giyilebilir ürün pazarında büyüme oranıyla sektör ortalamasını geride bıraktı

Samsung’a gelince, Galaxy Fit 3 düşük fiyatı sayesinde popülerliğini kanıtladı ancak başarısı, düşen Galaxy Watch satışlarını telafi etmeye yetmedi. En azından Huawei’nin önüne geçmek için yeterli olmadı. Artı tarafta, Samsung’un yüzde 13’lük ilk çeyrek büyümesi hâlâ yüzde 8,8 olan sektör ortalamasından daha iyi.

Giyilebilir ürün pazarı ucuz modellerin etkisiyle büyüyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Bluesky kapılarını devlet başkanlarına açtı OnePlus Nord 4 temmuz ayının ikinci yarısında tanıtılacak Samsung Galaxy Watch FE akıllı saat yolda Microsoft karma gerçeklik biriminde yeniden yapılanmaya gidiyor Final Cut Pro 2 iPad’de video oluşturma deneyimini dönüştürüyor Logitech G515 oyun klavyesi tanıtıldı

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Eski Kafa Herkes Burada - Tüm Hakları Saklıdır