Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Meta ve Google film stüdyolarıyla yapay zeka anlaşması istiyor

Ana Sayfa » Teknoloji » Meta ve Google film stüdyolarıyla yapay zeka anlaşması istiyor
Meta ve Google film stüdyolarıyla yapay zeka anlaşması istiyor

Meta ve Google, yapay zeka tarafından oluşturulan video modellerini geliştirebilecek lisans anlaşmaları yapabilmek için Hollywood stüdyolarına milyonlarca dolar teklif ediyor. Şirketlerin “on milyonlarca dolar” teklif ettiği söylense de, görüşmelerden ne çıkacağı belli değil.

Habere göre; Netflix ve Disney, içeriklerini lisanslamaya istekli değil. Ancak iki şirket de başka türdeki iş birliklerine ilgi duyuyor. Warner Brothers Discovery’nin bazı programlarını lisanslamak istediği söyleniyor.

Meta’nın sözcüsü yorum yapmazken; Google, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Görünüşe göre, şirketler bu tür anlaşmaların video oluşturma araçlarını geliştirmeye yardımcı olacağını umuyor. Google kısa süre önce Veo adında bir metinden videoya modelini gösterdi ve yeteneklerini tanıtmak için Donald Glover’a başvurdu. Meta ayrıca yapay zeka tarafından oluşturulan videoları da araştırıyor.

Meta ve Google dışında OpenAI da lisans anlaşmaları peşinde

Yapay zeka firmaları arasında medya şirketleriyle lisans anlaşmaları yapmak için adeta bir silahlanma yarışı yaşandı. OpenAI ve NewsCorp, bu haftanın başlarında haber içeriğini ChatGPT’ye getirmek için çok yıllı bir anlaşma yaptığını duyurdu. Meta ayrıca yayıncılara yapay zeka modellerini eğitmek için “haber, fotoğraf ve video içeriğine” erişmeleri için ödeme yapmayı da düşünüyor.

Hollywood stüdyolarının bu tür anlaşmalar konusunda bazı çekinceleri olabilir. Yapay zeka düzenleme araçları çekici olsa da eğlence sektöründe yapay zeka şirketlerinin yaratıcı çalışmalarını nasıl kullanabileceği konusunda yaygın endişeler var. Scarlett Johansson, OpenAI’yi şirketle ortak olmayı reddettikten sonra ChatGPT’deki “Sky” asistanı için sesini kopyalamakla suçladığında bu gerilim tam olarak ortaya çıktı. OpenAI, sesini taklit etmeye çalıştığı yönündeki iddiaları reddetti ancak şirket henüz Sam Altman’ın tweet’ini açıklamadı.

Meta ve Google film stüdyolarıyla yapay zeka anlaşması istiyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Google 2 trilyon dolarlık şirket oldu Google Pixel 9 serisinin Avrupa fiyatları sızdırıldı Vivo Y18 Türkiye’de satışa çıktı: Detaylar ve kampanyalar Realme Note 50 Türkiye’de satışta: Özellikler ve fiyatı İBB WiFi’da Kota Sınırlaması Kalktı, İnternet Özgür Samsung Fotoğraf Düzenleyici uygulamasına yeni Nesne Silgisi

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Eski Kafa Herkes Burada - Tüm Hakları Saklıdır