Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Microsoft Recall eski PC donanımlarında çalıştırıldı

Ana Sayfa » Teknoloji » Microsoft Recall eski PC donanımlarında çalıştırıldı
Microsoft Recall eski PC donanımlarında çalıştırıldı

Microsoft, yeni Copilot Plus bilgisayarları tanıtmasının ardından, Windows tutkunları Microsoft’un yapay zekâ destekli yeni özelliği Recall‘u desteklenmeyen donanımlarda çalıştırmayı başardı. Recall, yeni Copilot Plus bilgisayarlarda yerel yapay zekâ modellerini kullanarak, bilgisayarda yapılan veya görülen her şeyin anlık görüntülerini alıyor. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde fotoğraflar, belgeler, konuşmalar veya başka herhangi bir şeyi arayabilecekleri bir zaman çizelgesine erişebilir.

Microsoft, Recall özelliğinin en yeni nöral işlem birimlerine (NPU) sahip yeni bilgisayarlarda çalışacağını belirtmişti. Ancak, bu özellik eski Arm tabanlı donanımlarda da çalıştırılabiliyor. Windows gözlemcisi Albacore, Recall’u eski Qualcomm Snapdragon çipleri, Microsoft’un SQ işlemcileri veya Ampere çipsetine sahip cihazlarda etkinleştiren Amperage adında bir araç geliştirdi.

Amperage aracını kullanmak için, Windows 11’in en son 24H2 güncellemesinin yüklü olması gerekmektedir. Bu araç, şu an için yalnızca eski Windows on Arm donanımlarında çalışıyor. Ancak, AMD ve Intel tabanlı Copilot Plus bilgisayarların da yakında piyasaya sürüleceği göz önüne alındığında, bu özelliğin daha geniş bir donanım yelpazesinde kullanılabilir hâle gelmesi bekleniyor.

Microsoft, yapay zekâ bileşenlerini şu anda yalnızca Windows on Arm platformu için yayınladı. Bu durum, Recall’un Intel ve AMD donanımlarında çalışmasını sınırlayan bir faktördür. Teknik olarak, Recall’u x86 cihazlarda da etkinleştirmek mümkün, ancak Microsoft’un x64 yapay zeka bileşenlerini yayınlamadığı sürece bu uygulama tam anlamıyla işlevsel olmayacaktır.

Söylentilere göre, hem AMD hem de Intel’in Copilot Plus bilgisayarları duyurmaya yakın olduğu belirtiliyor. Bu durum, Microsoft’un bu cihazlar için yapay zekâ bileşenlerini yakında yayınlayabileceği anlamına geliyor. Recall’un x64 Windows 11 sanal makinesinde çalıştırılması, bu özelliğin geniş bir donanım yelpazesinde test edilmesine olanak sağladı.

Recall’un eski donanımlarda çalıştırılabilir hâle gelmesi, Microsoft’un neden bu ve diğer birçok yapay zeka destekli Windows özelliğini yalnızca yeni cihazlara sınırladığını sorgulatan bir gelişmedir. Recall gibi özelliklerin çok daha eski Arm donanımlarında çalışabilmesi, Microsoft’un donanım gereksinimlerini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini gösteriyor. Microsoft’un bu sınırlamaları, gelecekteki yapay zeka destekli deneyimlerin temelini oluşturmak amacıyla belirlediği tahmin ediliyor.

Microsoft, 40 trilyon operasyon/saniye (TOPS) gereksiniminin, Recall, Image Cocreator ve diğer yapay zeka özelliklerinin verimli çalışması için gerekli olduğunu savunuyor. Bu gereksinim, özelliklerin CPU ve GPU yerine ayrı bir NPU üzerinde çalışmasını sağlayarak dizüstü bilgisayar pil ömrünü koruma amacı taşıyor. Ancak, AI destekli bilgisayarların piyasaya sürülmesiyle PC satışlarının artacağı bir dönemde, Microsoft ve OEM ortaklarının yeni donanımlar satma çabası da göz ardı edilmemelidir.

Recall’un eski donanımlarda çalıştırılması, Microsoft’un gelecekteki yapay zeka projeleri için koyduğu donanım gereksinimlerini yeniden değerlendirmesine yol açabilir. Ayrıca, Microsoft’un yapay zeka bileşenlerini daha geniş bir donanım yelpazesi için optimize etme çabaları, kullanıcıların yapay zeka destekli deneyimlerden daha fazla yararlanmasını sağlayabilir. Bu gelişmeler, PC pazarındaki rekabeti ve yenilikleri artırabilir.

Microsoft Recall eski PC donanımlarında çalıştırıldı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

WonderFox DVD Video Converter – Ücretsiz Lisans Key OnePlus Ace 3 Pro özellikleri tanıtımdan önce doğrulandı Meta, Trump’ın Sosyal Medya Yaptırımlarını Kaldırdı Poco F6 çok yüksek şarj hızıyla gelecek ChatGPT hesap olmadan ücretsiz kullanıma açıldı Tipard 4K UHD Converter Key – 1 Yıllık Ücretsiz Lisans

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Eski Kafa Herkes Burada - Tüm Hakları Saklıdır