Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Samsung yapay zeka çip pazarının büyümesiyle güldü

Ana Sayfa » Teknoloji » Samsung yapay zeka çip pazarının büyümesiyle güldü
Samsung yapay zeka çip pazarının büyümesiyle güldü

Samsung, 2024’ün ikinci çeyreğine ait finansal rehberini yayınladı. Paylaşılan rakamlar, şirketin kârında belirgin bir artışı gözler önüne seriyor. Kârını bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23 oranında artıran Güney Koreli elektronik devi, yaklaşık 74 trilyon won (1,75 trilyon TL) kâr ile dönemi kapattı.

Operasyon kârında ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 15 katlık bir artış söz konusu. Şirket, dönemi 10.4 trilyon won (246,48 milyar TL) operasyon kârı ile tamamladı.

Ancak bu dramatik artışın biraz yanıltıcı olduğunu belirtmek gerekiyor. 2023 yılı, düşen çip talebi nedeniyle Güney Koreli şirket için zorlu bir yıl olmuştu. Tüketiciler ve üreticiler grafik kartları için çiplerden uzaklaşırken artık yapay zekanın büyüyen trendine odaklanmış durumda.

Şirketler, daha fazla bilgi işlem gücü gerektiren yapay zeka destekli cihazlar ve sunucular geliştiriyor. Samsung da gerekli yarı iletkenleri sağlıyor. Büyük düşüşten önceki 2022 yılıyla karşılaştırıldığında, satışların ve kârın artık aynı aralıkta olduğu görülüyor.

T

Araştırma şirketi TrendForce’un son raporuna göre, bellek yongası fiyatları yalnızca bir çeyrekte yüzde 13 ila 18 oranında arttı.

Samsung çip tedariğinde SK Hynix’in arkasında

Analistler, ileri teknoloji çiplerin ve SSD’lerin 2024’te pazara liderlik edeceğini tahmin ediyor. Ancak Samsung, Nvidia gibi önemli müşterilere üst düzey çip tedariğinde Koreli üretici SK Hynix’in gerisinde kalıyor. Önümüzdeki dönemde bu farkı kapatmak şirketin önemli hedeflerinden biri olacaktır.

Samsung yapay zeka çip pazarının büyümesiyle güldü - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Elon Musk’ın xAI için süper bilgisayar planları CMF Phone 1 için resmi doğrulama geldi Mercedes üretimde insansı robotları test ediyor Xiaomi Civi 4 Pro tanıtıldı, işte özellikleri Honor X6b tanıtıldı, işte özellikleri Motorola Moto G85 sızıntısı fiyatı gösteriyor

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Eski Kafa Herkes Burada - Tüm Hakları Saklıdır