Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Arc tarayıcı Windows’a geliyor

Ana Sayfa » Teknoloji » Arc tarayıcı Windows’a geliyor
Arc tarayıcı Windows’a geliyor

Son birkaç yılda macOS ve iOS kullanıcılarını etkileyen Arc tarayıcı, nihayet salı günü itibarıyla Windows platformuna geliyor. Arc, tarayıcıyı kullanma şeklinizi temel olarak değiştirecek şekilde tasarlanmış; dikey sekmeleri ve yer imlerini bir uygulama değiştirme deneyimiyle birleştiren bir yan çubuk, gezinme için bir komut çubuğu ve web’de gezinmenize yardımcı olacak kullanışlı araçlar içeriyor.

Arc tarayıcısının arkasındaki The Browser Company, tarayıcısının Chrome ve Edge’den farklı ve yeterince cazip olacağına güveniyor. The Browser Company’nin kurucu ortağı Hursh Agrawal, “Arc gerçekten sakinleştirici ve sizi düzenli tutuyor,” diyor. “Gün içinde görevlerinizi daha iyi yönetmenize yardımcı oluyor.”

Chrome’a bağımlı olan birisi için Arc’ı kullanmak şaşırtıcı ama ödüllendirici bir deneyim. Arc’ın sunduğu yeni düzeni benimsediğinizde, sekmelerin sıralı haldeki görünümü yerine yan çubuğu tercih etmek ya da tüm tarayıcı dağınıklığını ortadan kaldırıp tek bir web sitesine odaklanmak, web’i kullanma şeklimize taze bir soluk getiriyor. Arc aynı zamanda Chromium üzerine kurulu olduğu için web siteleri sorunsuz çalışıyor ve eklentilerinizi kolayca kullanabiliyorsunuz.

Arc tarayıcının hedefi Chrome ve Edge’e karşı güçlü durmak

Arc’ın Windows versiyonu, The Browser Company’nin “internet için işletim sistemi” dediği büyük vizyonun önemli bir adımı. Şirket, Arc’ı sadece bir tarayıcıdan öte, internet için kapsamlı bir platform haline getirmek istiyor. Windows için Arc da bu vizyonun önemli bir parçası, çünkü The Browser Company, Apple’ın iOS ve Mac uygulamaları geliştirmek için oluşturduğu Swift programlama dilini Windows’a taşımaya yardımcı oldu.

Arc’ın Windows versiyonu Swift kullanılarak oluşturulmuş, The Browser Company’deki yazılım mühendisleri ise Windows uygulamaları oluşturmak için temel altyapıyı büyük ölçüde açık kaynaklı hale getirmiştir. Swift çekirdek ekibi üyesi ve The Browser Company’de yazılım mühendisi olan Saleem Abdulrasool, Swift’i Windows’a getirmek için altı yıldan fazla bir süre çalıştı. Abdulrasool, “Bununla ilgili çok heyecanlıyım,” diyor. “Uzun süre sonra bir şeylerin sonuç verdiğini görmek gerçekten harika.”

Arc’ın Windows sürümünün yayınlanması, diğer geliştiricileri de benzer bir yolu izlemeye teşvik edebilir. Özellikle Beyaz Saray’ın yazılım geliştiricilere, Chrome ve Edge’i geliştirmek için kullanılan C++ dilinin yerine Swift gibi bellek güvenli programlama dillerini kullanmalarını tavsiye etmesi, bu düşünceyi destekliyor. Abdulrasool, “Başka kişileri de katılmaya davet ediyoruz,” diyor.

Tüm bu etkileyici temellerine rağmen, Arc Chrome’a karşı rekabet edebilmek için yeterince iyi olmalıdır. The Browser Company, Arc’ı “beklediğiniz Chrome alternatifi” olarak tanıtıyor, bu nedenle Windows sürümünden çok şey bekleniyor. Şirket aynı zamanda Microsoft’un Windows kullanıcılarını Edge’e geçirme çabalarıyla da başa çıkmak zorunda kalacak.

Darin Fisher için bu, statükoyu bozan web tarayıcıları oluşturma serisinde en son meydan okuma. Fisher, 2022’nin sonlarında The Browser Company’ye katıldı.

Arc tarayıcı Windows’a geliyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

OLED iPad Pro M4 işlemciyle yapay zekaya odaklanacak Elon Musk’ın xAI için süper bilgisayar planları Oppo Reno 12 ve Reno 12 Pro tanıtıldı, işte özellikleri Samsung Galaxy Z Fold 6 ve Z Flip 6 renk seçenekleri sızdı Huawei Pura 70 Ultra en yüksek DXOMARK puanını aldı Honor MagicPad 2 ve Pad 9 Pro tanıtıldı, işte özellikleri

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Eski Kafa Herkes Burada - Tüm Hakları Saklıdır