Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Türk Telekom 2023 yatırım ve gelişim raporu açıklandı

Ana Sayfa » Teknoloji » Türk Telekom 2023 yatırım ve gelişim raporu açıklandı
Türk Telekom 2023 yatırım ve gelişim raporu açıklandı

Türk Telekom, 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı, teknoloji ve iletişim sektöründeki lider konumunu pekiştirdiğinin altını çizdi. Yıl boyunca gösterdiği performansla dikkat çeken şirket, inovasyon ve müşteri odaklı yaklaşımıyla sektördeki yatırım liderliğini sürdürdüğünü de vurguladı.

2023 yılında Türk Telekom, konsolide gelirlerini yıllık yüzde 9,6 artırarak 100,2 milyar TL’ye yükseltti. Bu büyüme, dijital dönüşüm projeleri ve altyapı yatırımlarının yanı sıra müşteri hizmetlerindeki yenilikçi uygulamalara dayanıyor. Toplam yatırım miktarı ise 25,8 milyar TL olarak gerçekleşti, bu da Türk Telekom’un sektördeki en büyük yatırımcılardan biri olduğunu gösteriyor.

2024 yılı için şirket, operasyonel gelirlerde %11-%13 arası bir büyüme ve FAVÖK marjının %36-%38 aralığında olacağını tahmin ediyor. Ayrıca, yatırım harcamalarının gelir oranının %27-%28 seviyelerinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Türk Telekom’da yenilikçi teknolojiler ve müşteri memnuniyeti

Türk Telekom, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, abone sayısını da artırmayı başardı. 2023 yıl sonu itibarıyla toplam abone sayısı 52,9 milyona ulaşırken, mobil numara taşımada üst üste dokuz çeyrek boyunca en çok tercih edilen operatör unvanını korudu. Ayrıca, Türk Telekom’un mobil abone sayısı 26,2 milyona yükseldi.

Şirket, fiber altyapı yatırımlarına da hız kesmeden devam etti. 2023 sonunda fiber altyapı uzunluğu 437 bin kilometreye ulaşan Türk Telekom, tüm ilçe ve köyleri kapsayan geniş bir ağ ile ülke genelinde yüksek hızlı internet erişimini sağlamaktadır. Fiber ağın 2023 yıl sonunda 32,2 milyon hane kapsamasıyla, Türkiye’nin her noktasına kaliteli ve kesintisiz internet hizmeti sunulmaktadır.

Türk Telekom aynı zamanda sürdürülebilirlik ve yerli üretim konularında da öncü çalışmalar yürütmektedir. Şirketin Girişim Sermayesi Fonu iştiraki Türk Telekom Ventures, yerli ve milli teknoloji girişimlerine yaptığı yatırımlarla dikkat çekerken, 2023 yılı itibarıyla bu portföyün değeri 190 milyon doları buldu. Ayrıca, siber güvenlik ve bulut bilişim alanlarında sunulan yenilikçi çözümlerle işletmelerin dijital dönüşüm süreçlerine katkı sağlanmaktadır.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, şirketin 2023 yılı performansını değerlendirirken, gelecek yıla dair hedeflerini de paylaştı. Önal, Türkiye’nin dijital dönüşümünde lider olma hedefiyle, teknoloji ve inovasyon yatırımlarını sürdüreceklerini belirtti. Ayrıca, 5G teknolojilerine yönelik çalışmalar ve yerli üretim konusundaki adımlarla Türkiye’nin teknoloji üreten bir merkez haline gelmesine önemli katkılarda bulunacaklarını ifade etti.

Türk Telekom 2023 yatırım ve gelişim raporu açıklandı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Nintendo Switch 2 sızıntısı önemli detayları gösteriyor Microsoft Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6 tanıtıldı Samsung Galaxy M35 5G Bluetooth sertifikasını aldı Snapdragon 8 Gen 3, 200 MP kamera Raspberry Pi, halka arz ile büyüme planlarını açıkladı Oppo Reno 12 F tanıtıldı, işte özellikleri

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Eski Kafa Herkes Burada - Tüm Hakları Saklıdır