Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Final Cut Pro 2 iPad’de video oluşturma deneyimini dönüştürüyor

Ana Sayfa » Teknoloji » Final Cut Pro 2 iPad’de video oluşturma deneyimini dönüştürüyor
Final Cut Pro 2 iPad’de video oluşturma deneyimini dönüştürüyor

Apple, yeni iPad Pro’nun inanılmaz becerilerini ortaya koyan ve yaratıcılığı yepyeni bir seviyeye taşıyan büyük güncellemeler ile iPad için Final Cut Pro 2’yi tanıttı. iPad için Final Cut Pro 2, Canlı Çoklu Kamera özelliğiyle iPad’i birden çok kameraya sahip bir mobil prodüksiyon stüdyosuna dönüştürüyor. Kullanıcıların tek bir yerden, aynı anda dört adede kadar kameraya bağlanmasına ve önizleme yapmasına olanak tanıyan bu özellik sayesinde kullanıcılara çekimlerine hız kazandırma gücü veriyor.

Canlı Çoklu Kamera özelliğini destekleyen yepyeni video çekim uygulaması Final Cut Camera şimdi iPhone ve iPad’de. Uygulamaya kablosuz bağlanabilen kreatifler, güçlü ve profesyonel kontrollerle de her video açısını uzaktan yönetebiliyor. Final Cut Camera bağımsız bir profesyonel video çekim uygulaması olarak da iPhone ve iPad’de kullanılabiliyor. iPad Pro’nun hızlı Thunderbolt bağlantısından faydalanan harici proje desteği kullanıcılara, doğrudan harici bir sürücüde projeleri düzenleme esnekliği sağlıyor. M4 çipli yeni iPad Pro’da, Final Cut Pro ile bir proje düzenlemek ve tamamlamak inanılmaz bir deneyim. Kullanıcılar renk düzenleme yapabiliyor, birden çok efekt uygulayabiliyor ve grafikleri yoğun zaman çizelgelerini çok daha hızlı render alabiliyor. iPad için Final Cut Pro 2, benzersiz projeler oluşturmak ve bunları düzenlemek için daha da fazla kişiselleştirilebilir içerik sunuyor ve Canlı Çizim için yepyeni Apple Pencil Pro’nun döndürme ve sıkıştırma hareketleri gibi gelişmiş özelliklerinden yararlanıyor.

Yeni yapay zeka özellikleri şimdi Mac için Final Cut Pro 10.8’de. Bu sayede editörler tek tıklamayla video veya fotoğrafların görünümünü hızlıca kişiselleştirebiliyor ve görselleri her zamankinden daha rahat bir şekilde yeniden zamanlayabiliyor. İş akışını hızlandıran önemli uygulamalar, renk düzenleme işlemleri ve video efektlerini yönetmenin yanı sıra zaman çizelgesinde kolayca arama yapma ve gezinmenin yeni yollarını sunuyor.

“Kullanıcılar, iPad için Final Cut Pro’nun kurguda sağladığı portatiflik ve esnekliği çok sevdi. Baştan sona iPad’in sunduğu tüm avantajlardan yararlanacak şekilde tasarlanan program, Apple Pencil Pro ve M4 çip gibi en son gelişmelerle güçlenmeye devam ediyor,” diyen Apple’ın Uygulamalar İçin Global Ürün Pazarlamadan Sorumlu Direktörü Brent Chiu-Watson sözlerini şöyle sürdürüyor: “iPad’i merkeze yerleştirerek ve kreatiflerin hem stüdyoda hem de hareket halindeyken çok daha hızlı düzenleme ve paylaşım yapmasına olanak tanıyarak prodüksiyon sürecindeki iş akışlarını dönüştüren iPad için Final Cut Pro şimdi çok daha güçlü. Mac için Final Cut Pro, daha akıllı ve daha hızlı yeni özellikleri sayesinde editörlere verimlilik avantajları sunmayı da sürdürüyor.”

iPad için Final Cut Pro 2 hangi özellikleri sunuyor?

iPad için Final Cut Pro’daki en son güncelleme hem iPad’i daha güçlü bir prodüksiyon stüdyosuna dönüştürerek bambaşka video iş akışlarına kapı açıyor, hem de yepyeni Apple Pencil Pro ile çok daha fazla özellik sunuyor. Yeni iPad Pro’daki M4 çip ile son render alma işlemi 2 kata kadar daha hızlı ve editörler, M1 çipe kıyasla 4 kata kadar daha fazla ProRes RAW video desteğinden faydalanabiliyor.

iPad için Final Cut Pro 2’de sunulan Canlı Çoklu Kamera özelliği, kullanıcıların kendi aygıtlarında çalışırken veya başkalarıyla birlikte çalışırken tek bir sahneyi dört adede kadar farklı açıdan çekmelerini sağlayan yeni ve yenilikçi bir çözüm. Yeni video çekim uygulaması Final Cut Camera ile kablosuz bağlantı sağlayan Canlı Çoklu Kamera, kullanıcıların dört adede kadar iPhone veya iPad aygıtını görüntülemesine imkan tanıyor ve gerçek zamanlı olarak her kameranın yönetmen açısını sunuyor. Pozlama, odaklanma, yakınlaştırma gibi pek çok özelliğe kolayca erişerek mükemmel çekimi yapmak için tüm canlı kamera yayınlarının ayarları doğrudan iPad için Final Cut Pro 2’de yapılabiliyor. Düzenlenebilir önizleme klipleri, iPad için Final Cut Pro’ya hemen aktarılıyor ve arka planda tam çözünürlüklü dosyalarla değiştiriliyor. Böylece kullanıcılar prodüksiyondan kurguya rahatça geçebiliyor.

iPad için Final Cut Pro 2’deki Canlı Çoklu Kamera özelliğini destekleyen Final Cut Camera şimdi iPhone ve iPad’de. Uygulama sayesinde her video yayınını canlı izlemek ve tek tek kontrol etmek mümkün. iPhone ve iPad’in inanılmaz kamera sistemlerinden faydalanan Final Cut Camera sayesinde kullanıcılar, zebra ayarları ve ses ölçerlerle kayıtlarını izlerken beyaz dengesi ve manuel odaklama gibi ayarları yapabiliyor. Kullanıcılar şimdi ISO’yu ve enstantane hızını da ayarlayabiliyor, odak zirvesini etkinleştirerek iPad Air ve iPad Pro’daki kamera sistemine daha da güç katıyor. Final Cut Camera ayrıca iPhone ve iPad’de hassas manuel kontrollerle profesyonel çekimler yapmak için bağımsız bir video çekim uygulaması olarak ücretsiz indirilebiliyor.

iPad için Final Cut Pro 2, daha da fazla depolama esnekliği sunmak için şimdi harici projeleri destekleyerek kullanıcıların, harici bir depolama aygıtında rahatça proje oluşturmasına veya açmasına ve iPad’lerinde yer kaplamadan medya içerikleri aktarmasına imkan tanıyor. Editörler, harici projeleri hızlıca başka bir editöre aktarabiliyor veya Mac için Final Cut Pro’ya alabiliyor. Ayrıca harici depolamada yeni projeler oluşturabiliyor ve yüksek çözünürlüklü dosyaların yanı sıra ProRes ve Log gibi profesyonel codec’leri sorunsuzca aktarabiliyor.

final cut pro 2

iPad için Final Cut Pro 2, projeleri kişiselleştirmek için daha fazla seçenek sunuyor. Kullanıcılar, efekt katmanları ve jenerikler oluşturmak için 12 yeni renk düzenleme ön ayarıyla düzenlemelerine erişebiliyor, sekiz temel metin başlığı arasından seçim yapabiliyor, 20 yeni fon müziği kullanabiliyor ve dinamik arka planlar ekleyebiliyor.

Güçlü yeni Apple Pencil Pro, iPad için Final Cut Pro 2 kullanıcılarına daha da fazla hassasiyet sağlıyor. Şimdi kullanıcılar Canlı Çizim’deki döndürme hareketi desteğiyle, seçtikleri araçlarda hassas kontrol sağlıyor. Sıkıştırma hareketi desteğiyle de pek çok fırça ve ayara hızlıca ulaşabiliyor.

Mac için Final Cut Pro 10.8

Mac’te editörler profesyonel iş akışlarını bir üst seviyeye taşıyor. Apple çipteki Neural Engine’dan faydalanan yeni yapay zeka özellikleri ve düzenleme araçları şimdi Final Cut Pro 10.8’de. Mevcut kullanıcılara ücretsiz güncelleme olarak sunulan Final Cut Pro 10.8, yeni tanıttığı Işık ve Renk Geliştirme özelliğiyle renk, renk dengesi, kontrast ve parlaklığı tek bir adımda iyileştirme imkanı tanıyor ve SDR, HDR, RAW ve Log kodlu medya içerikleri için optimize edildi. Ağır Çekim Düzeltme özelliğiyle video kareleri akıllıca oluşturuluyor ve bir araya getiriliyor. Bu da en yüksek kalitede hareket akışı sağlıyor ve projeye daha fazla drama katıyor.

Post prodüksiyon iş akışları, renk düzenleme ve video efektleri için şimdi denetçide özel isimler atanabiliyor. Böylece bir klibe uygulanan değişiklikler kolayca tespit ediliyor ve efektler denetçiden, zaman çizelgesindeki veya izleyicideki diğer kliplere sürüklenebiliyor. Zaman çizelgesi dizini de kayıp medya içeriklerine veya efektlerine sahip klipleri arama ve bunlarda gezinme imkanı sunuyor. Ve metin temelli zaman çizelgesi arama özelliği şimdi film rulosu, sahne, kamera açısı gibi pek çok önemli bilgi içeriyor.

iPad için Final Cut Pro 2 ve Mac için Final Cut Pro 10.8 fiyatları nedir?

İ

iPad için Final Cut Pro 2, bu ilkbaharda mevcut kullanıcılara ücretsiz güncelleme olarak, yeni kullanıcılara ise bir aylık ücretsiz deneme aboneliğiyle App Store’da ayda 129,99 TL veya yılda 1.299 TLfiyatla kullanıma sunulacak. Final Cut Camera, bağımsız bir uygulama olarak bu ilkbaharda ücretsiz yayınlanacak. Mac için Final Cut Pro 10.8 mevcut kullanıcılara ücretsiz bir güncelleme olarak, yeni kullanıcılara ise Mac App Store’da 9.999,99 TL fiyatla kullanıma sunulacak. Tüm yeni kullanıcılar Final Cut Pro’nun 90 günlük ücretsiz denemesini indirebilir.

Final Cut Pro 2 iPad’de video oluşturma deneyimini dönüştürüyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Xbox Cloud Gaming, 26 oyunda mouse ve klavye desteği sunuyor M4 iPad Pro incelemeleri çıkmaya başladı, ilk görüşler olumlu ChatGPT mağazası ücretsiz kullanıcılara yeni özellikler sunuyor Wacom’un yeni OLED çizim tableti Movink, Samsung teknolojisiyle Luma’nın Dream Machine aracı eleştirilerin hedefinde Android 15 bildirim sorunlarına çözüm getirecek

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Eski Kafa Herkes Burada - Tüm Hakları Saklıdır